adelyadanismanlik@gmail.com

Kaygıyla Başa Çıkmanın Etkili Yolları

07 Nisan 2020

Kaygıyla Başa Çıkmanın Etkili Yolları

Anksiyete, diğer ismiyle kaygı bozukluğu, kendisini belli düşüncelere takıntılı olma, başka şeyler düşünememeyle belli eder. Hep aynı düşüncelere takılıp kalma ve onlardan kurtulamayacağını düşünme korkusu, sürekli o düşünceleri kafasında duyacağı hissi bırakır. Beyin bu denli bir kaygı durumundayken takıntılı düşüncelerden kurtulmak ister.

Peki kaygıyla nasıl başa çıkabilirsiniz? İşte Kaygıyla Başa Çıkmanın Etkili Yolları:


Kaygılarınızı Yazın


 

Duygularınızı, düşüncelerinizi düzenlemenin ve kafanızı boşaltıp toparlamanın en etkili ve kolay yollarından birisi yazı yazmaktır. O anda yaşadığınız kaygılarınızı, stresinizi yazıya dökerek zihninizi boşaltabilir ve rahatlayabilirsiniz.


Kaygılanacağınız Zamanı Planlayın


Günün belli saatlerini kaygılanmak üzere planlayabilirsiniz. Böylelikle kaygılanmak için günün belli bir saatinde zamanınız olduğunu bilirsiniz. Kaygı durumunuzun artmaya başladığını fark ettiğiniz anda bu düşünceleri kaygılanmak için ayırdığınız zaman diliminde yaşayacağınızı ancak şu anda yapmanız gereken işe odaklanmanız gerektiğinizi kendinize hatırlatın. Kaygılarınızı yalnızca onlar için ayırdığınız zaman diliminde yaşamak, kalan zamanda yapmanız gereken işlere odaklanmak üzere bu tür stratejiler geliştirebilirsiniz.


Kaygı Seansınızı En Fazla 15-30 Dakika İle Sınırlayın


Endişelerinize belirli sınırlar koymalısınız… Kaygılarınızı yazdınız, hatta kaygılanacak zaman dilimini bile takviminizde işaretlediniz. Şimdi sıra kaygılarınıza süre sınırı koymaya geldiniz. Başlangıç zamanı belli olan ancak bitiş zamanı planlanmayan durumlar kolaylıkla çığırından çıkabilir ve siz kaygılarınızı kontrol altına almaya çalışırken rahatlıkla tüm gününüzü aynı karanlık denizlerde geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle 15-30 dakikayı geçmeyen kaygı seansları yeterli olacaktır.


Kendinizi Oyalayın


Kafanızdaki bitmeyen düşüncelerini dağıtmak için kendinizi oyalamak en kolay ve etkili yöntemlerden biridir. Bazen sadece farklı bir şey yapmaya, dikkatimizi farklı bir noktaya odaklamaya ihtiyaç duyarız. Genellikle gerçekten odaklanmamızı sağlayacak uğraşlar daha etkili olsa da bir arkadaşınızla konuşmak, video izlemek, müzik dinlemek gibi ufak etkinlikler de kaygılarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.


Durumu Değiştirip Değiştiremeyeceğinize Karar Verin


Karar vermek başlı başına önemli bir zihinsel süreçtir. Kaygılarınız karşısında elinizden bir şey gelip gelmediğine karar veriyor olmak kontrolün sizde olduğunu hatırlamanızı sağlayan önemli mekanizmalardan biridir. Olayları değiştirebilmek için yapabileceğiniz bir şey varsa harekete geçin, yoksa durumun kontrolünüz altında olmadığını kabul edin ve size yardımcı olabilecek kişiler belirleyin.


Fiziksel Aktivitelere Ağırlık Verin


Spor gibi fiziksel aktiviteler psikolojik sağlığımız için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. Egzersizler beynimize uyaranlar göndererek kendimizi daha mutlu, daha sakin ve daha az stresli hissetmemizi sağlar. İçinde bulunduğunuz ortamı değiştirmek de düşüncelerimizi yeniden odaklamamıza ve zihninizin kaygılarda kaybolmasına karşı en iyi savunma yöntemlerinden biridir. Sizi iyi hissettiren aktivitelere vakit ayırın.


Eğer siz de kaygılı düşünceler içinde hissediyor ve bir çıkış yolu arıyorsanız yukarıdaki yöntemlere ek olarak uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz…


 

Daha detaylı bilgi için

Bize Ulaşın

Whatsapp Destek Hattı